Porucznik Antoni Położyński (10.II.1914-30.VI.2003)

Młodość

Antoni Położyński urodził się 10.lutego 1914 roku w Witulinie na Podlasiu. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej oraz dwa lata studiów pedagogicznych w Warszawie. W 1936 roku ukończył dywizyjny kurs podchorążych przy 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. Do 1. września 1939 roku był dowódcą plutonu technicznego Junackich Hufców Pracy w Warszawie.

Wędrówka do Anglii

W styczniu 1940 roku opuścił Warszawę i podjął nielegalną już wówczas wędrówkę do Wojska Polskiego na zachodzie Europy. Przez Grodno, Wilno, Rygę, Tallin przybył do Finlandii skąd statkiem przypłynął do Nowego Jorku. Do Anglii dotarł statkiem "Morska Wola" w marcu 1941 roku.

Służba i walka

Do szeregów Wojska Polskiego dołączył w Szkocji w stopniu podporucznika 10. Pułku Strzelców Konnych w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Walczył we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech do zakończenia II Wojny Światowej.

Odznaczenia

Odznaczony został Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Po wojnie

Zdemobilizowany w 1949 roku osiadł na stałe w angielskim mieście Bradford. Tam założył rodzinę i dzięki talentom handlowym prowadził dostatnie życie. Był współautorem dwóch książek i albumu o walkach 10. Pułku Strzelców Konnych wydanych w 1947 roku w języku polskim, angielskim i francuskim. Jest autorem książek "Z drogi i przydroża", "Marszałek Piłsudski odbrązowiony", oraz "Do września i wrzesień 1939". Książki wydane zostały w Warszawie w latach 1997-2001.

Fragmenty książki: Evan McGilvray, "Marsz czarnych diabłów" Odyseja Dywizji Pancernej Gen. Maczka, wyd. Rebis, 2006r.

Links: